Грошова реформа, вересень 1996р.

Українська мрія про власну грошову одиницю, гривню, лишалася нездійсненою, однак примітивно надруковані купони, або карбованці, фактично вже стали національною грошовою одиницею. У команді Кучми двоє людей розробляли концепцію грошової реформи – голова НБУ Ющенко та заступник прем’єра Пинзеник. Вони бажали запровадження гривні як остаточного підтвердження завершення фінансової стабілізації в Україні.

Графік 3.1 Дефіцит консолідованого держбюджету України, 1994-96рр.

% ВВП

Джерело: База даних Європейського Банку Реконструкції та Розвитку он-лайн, www.ebrd.com (бачено 31 серпня 2007р.).

Аби вдихнути довіру українців до національної валюти, потрібно було подбати про те, щоб обмін грошових знаків (старих на нові) не був конфіскаційним, а також про те, щоб люди мали вдосталь часу на здійснення обміну своїх грошей, байдуже – готівки чи безготівкових коштів. Доти, українці не раз страждали від конфіскаційних за характером грошових реформ, зокрема, у січні 1991р. та потім знову в липні 1993р., коли, власне, остаточно розвалилася рубльова зона. Нові, елеґантні гривневі банкноти, з портретами історичних українських осіб на них, було надруковано у Канаді ще 1992р. й вони були готові до випуску в обіг.

У липні 1995р. Кучма оголосив, що Україна запровадить гривню не пізніше жовтня. НБУ на той час вже назбирав $2 млрд. резервів, котрі вважалися достатніми. Інфляція була все ще високою, але темпи її спадали. Однак, Кучма дещо поквапився з цією заявою – нею було спровоковано паніку, люди збували свої карбованці й купували долари, побоюючись, що не всі карбованці можна буде обміняти на гривню. Аби заспокоїти населення, влада мусила відкласти запровадження гривні аж до 1996р.

У літні місяці 1996р. місячна інфляція наблизилася до нуля і все скидалося на те, що країна дозріла. 24 серпня, на п’яту річницю української незалежності, Кучма оголосив про запровадження гривні та тут же видав президентський декрет, де пояснювалися усі деталі цього запровадження – з метою запобігти паніці. Починаючи з 2 і закінчуючи 16 вересня, всі готівкові карбованці можна було обміняти у необмежених кількостях за співвідношенням 100000 карбованців до однієї гривні. Для обміну безготівкових грошей надавалося ще два тижні додатково. Валютно-обмінний курс було зафіксовано на рівні двох гривень за один долар США. НБУ добре спланував розповсюдження нової грошової одиниці. Також, було проведено роз’яснювальну кампанію з метою переконатися, що кожен знатиме що і як робити, тож грошова реформа пройшла бездоганно (Кузьо 1997р., 150-51; Кравчук 2002, 71).

Графік 3.2. Інфляція в Україні (індекс споживчих цін), 1994-99рр.

% змін, за рік

Джерело: База даних Європейський Банк Реконструкції та Розвитку он-лайн, www.ebrd.com (перевірено 31 серпня 2007р.).

З економічної точки зору, ця заміна не мала теоретичного значення, оскільки, на той час, карбованець вже перебрав на себе усі функції національної грошової одиниці, однак населення сприймало його як щось тимчасове. Як і карбованець, гривня була вільно конвертованою на поточному, але не на капітальному рахунку (? – ред.). Однак, психологічно й політично, запровадження гривні мало велике значення: воно було знаком, що Україна була таки не тимчасовим, а постійним державним утворенням, яку вже не «засмокче» назад до рубльової зони.

Одночасно з цим було змінено режим валютного курсу : Україна перейшла від плаваючого курсу в межах валютного коридору до жорсткої прив’язки по відношенню до долара, аби обмежити коливання валютного курсу. З МВФ було досягнуто відповідної угоди (за прикладом аналогічної угоди з Росією), котра діяла до кінця 1998р. Ющенко постав у якості національного героя, котрий дав країні її власну грошову одиницю.

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , , , , , ,

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>