Кучма врятував свою країну

Якось у липні 2008р. я попросив Кучму охарактеризувати самого себе. Цілком у своєму дусі, він відповів одним словом – «прагматик». Також, Олександр Пасхавер якось елеґантно підсумував, що найсильнішою рисою Кучми було те, за що його найбільше не любили: він бачив людей точнісінько такими, якими вони були – ані більше, ані менше. Його великий реалізм допомагав йому діяти раціонально, однак люди скаржилися, що він не думав про них краще.[1] Кучмі бракувало фантазії, він був нудним реалістом, тоді як Кравчук більше походив на компанійського романтика.

Кучма так коротко описував власну мудрість: «Я знаю історію України та характер її людей – як сильні, так і слабкі боки. Українці теж, загалом, знають себе дуже добре. Ми хвалимо себе менше, ніж сваримо. І за що ми сваримо себе найчастіше? За те, що на два українця у нас три гетьмана. Знаєте, є таке старе прислів’я – у боротьбі за владу люди готові знищити одне одного та все навкруги.»[2]

«Що Ви вважаєте Вашою найбільшою заслугою?»,- запитав я. Кучма відповів: «Я зберіг цілісність країни.» Коли Кучму було демократично обрано президентом у 1994р., Крим грався у сепаратизм, і шляхом складних перемовин, що розтяглися на багато невеличких кроків, Кучма мирно придушив цю неорганізовану спробу сепаратизму.

«А чим Ви ще найбільше пишаєтеся», – продовжував я. Кучма констатував очевидне: «Побудову ринкової економіки в Україні та фінансову стабілізацію».

Кучма чітко розумів, що було важливим, а що ні. Коли він став президентом у 1994р., він зосередився на п’яти основних цілях: фінансова стабілізація, приватизація, цілісність України, прийняття нової Конституції, покращення відносин з Росією та Сполученими Штатами. Вражаюче, але всього за два перших роки свого правління він досяг усіх п’яти цілей, що у липні 1994р. вважалося нездійсненним.

Улітку 1996р. в Україні нарешті припинилася інфляція, і у вересні 1996р. було доречно запроваджено гривню. Якою б важкою не була приватизація, більшість українських підприємств було приватизовано. Загрозу кримського сепаратизму було мирно відвернуто 1995-го року. У червні 1996-го Україна, нарешті, ухвалила нову Конституцію великою парламентською більшістю та уникнувши великої політичної кризи. Президент США Біл Клінтон приділяв Україні так багато уваги, стільки вона взагалі могла отримати, а президента Росії Бориса Єльцина – найбільшого друга України в Москві, – було переобрано на другий термін у липні 1996р. Кучма був не лише прагматиком та зосередженою людиною – він також мав вражаючу здібність до успішного вирішення проблем. Українці відповідали Кучмі постійною підтримкою у громадських опитуваннях, він одноосібно домінував на політичній арені.

Цікаво, але Кучма задовольнив прагнення західно-українських націонал-демократів більше, ніж східного, лівацького крила, звідки він походив – він укріпив президентську та центральну владу, посилив унітарний характер української держави, і жодним чином не підвищив офіційний статус російської мови, – у своїх книгах Кучма (2003, 2007) підсумував, що він зробив для українського націєтворення та державництва; він зробив для забезпечення цілісності країни більше, ніж зробив Кравчук.

Проблемою Кучми була обмеженність його політичного порядку денного, його сильною стороною – чітка політична зосередженість, позаяк, питання поза цим його мало цікавили. Його не надто турбував триваючий спад економіки. Корупцію при ньому не було подолано, а, можливо, вона стала ще гіршою, як і було ще більше обмежено свободу ЗМІ. Кучмі потрібно було обновити свій політичний план дій, зробити його амбітнішим, однак він піддався спокусі спочити на власних лаврах.[1] Розмова у Ялті, Крим, 12 липня 2008р.

[2] Радіо «Вільна Європа»/Радіо Свобода (RFE/RL), «Україна: колишній президент споглядає ‘Україну без Кучми’», 7 серпня 2006р., доступно на сайті www.rferl.org (перевірено 6 серпня 2008р.).

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , ,

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>