Фінансове очищення та перемога над бартером

Наступним завданням було очищення податкової системи. Ющенко переглянув проект держбюджету на 2000р. Уперше довелося зводити бездефіцитний бюджет через відсутність інших, крім податкових надходжень, джерел фінансування. На додачу, Україні ще й потрібно було гасити всі свої міжнародні фінансові зобов’язання. Ющенко наполягав на тому, що потрібно урізати видатки, а не намагатися збільшити надходження.

На той час, більшість платежів у економіці України здійснювалося через бартер та взаємозалік, а не грошима. Росія страждала від аналогічних проблем. Багато хто вважав, що це від браку грошей в економіці. Ющенко, однак, розумів, що проблемою була відсутність стимулів переходити на грошові розрахунки. Так, підприємства, котрі не хотіли сплачувати податки, могли отримати держзамовлення за вигідною ціною й виконати його, наприклад, спорудити дорогу. Як правило, реальна грошова вартість робіт, котрі надавалися по бартеру, була не вищою половини номінальної ціни, по якій вони зараховувалися. Таким чином, підприємство, яке не хотіло платити податків, отримувало не лише податкову пільгу, а ще й державне замовлення. Бартер ставив у привілейоване становище великі корпорації з широкими зв’язками у бізнесовій сфері та уряді, та дискримінував малі та середні за розміром підприємства.

Як головний банкір країни, Ющенко розумів важливість ре-монетизації економіки, а також те, що для її досягнення потрібна була не емісія, а зміна стимулів. Відповідно, він зажадав, щоб бізнес сплачував всі податки у грошовій формі, а не через бартер, взаємозаліки чи інші грошові замінники. Було передбачено відповідну реформу, котра б дала раду державним фінансам. Ключовим законодавчим актом став бюджетний кодекс, котрий було ухвалено 21 червня 2001р. Іншим важливим заходом стало запровадження ефективного контролю за держскарбницею.  З метою забезпечити конкуренцію та запобігти корупції при отриманні держзамовлень, новий закон «Про державні закупівлі» набрав чинності 22 лютого 2000р.

Сумарний ефект від цих заходів був набагато масштабнішим, ніж свідчить скупа бюджетна статистика, оскільки у ній бартер враховано за номінальною вартістю, тобто, удвічі вищою за реальну ринкову вартість. Бартер, котрий зростав роками аж до 1998р., різко впав, поступившись грошовим розрахункам, частка яких сягнули 55.6% 2007р.[1] Водночас, усіх гравців було зрівняно в правах, і ренто-збиранню було покладено край, стимулюючи конкуренцію і, таким чином, економічне зростання. Нагадаємо, що до цього пануючою «мудрістю очевидного» було переконання, що бартер не можливо подолати, однак Ющенку це вдалося зробити за зовсім невеличкий проміжок часу (Далія і Шніцер 2002).[2] Невиправдані дотації було ліквідовано як практику, а уряд закладав бюджет таким чином, щоб була змога виконати усі свої зобов’язання, зокрема пенсії, а також, щоб видатки були підігнано під нижній рівень прогнозу надходжень. Відтоді, одним з найвизначніших досягнень, котрі Ющенко собі ставив у заслугу, було вирішення проблеми хронічних затримок з виплатою пенсій – починаючи з жовтня 2000р. усі пенсії та виплати держслужбовцям здійснювалися вчасно.

Існувала чимала частина урядових та президентських декретів, котрі зводилися до того, що наділяли окремі підприємства регуляторними чи податковими пільгами, а почасти – й звільненням від сплати податків взагалі, чи дотаціями, іноді – монопольними правами. Ющенко взявся ліквідовувати ці «дірки» у оподаткуванні з великим натхненням. Він скасував численні індивідуальні звільнення від сплати ПДВ на імпорт та фармацевтичні засоби. Крім того, ПДВ вже не рахували грубо від доходів, а за більш точною бухгалтерією, що ліквідовувало основну податкову перевагу бартеру. Загалом, податковий тягар було дещо зменшено. Найголовнішим скороченням податків стало скасування 12%-го податку на зарплату, що утримувався до Фонду Чорнобиля, оскільки деякі з найменш виправданих видатків здійснювалося саме з цього фонду, котрий з моменту катастрофи 1986р. використовували як прикриття для задоволення інтересів привілейованих груп усіх мастей. Чимало підприємств, а та й цілих вузьких галузей промисловості лишилися без податкових пільг та звільнень, котрими вони раніше насолоджувалися.  Аналогічно, було скасовано звільнення від сплати податку на землю та акцизного збору на товари, вироблені в України. Олігархи, котрих це зачепило, були настільки ж приголомшені, наскільки й розлючені.

На боці видатків (держбюджету), держава мусила фінансувати велику кількість так званих категорій пільговиків, за котрими ховався, як правило, перерозподіл коштів з держбюджету на користь номенклатурників. Ющенко розпочав своє керування з того, що скасував близько 270 декретів, котрі надавали невиправдані пільги для тих, хто мав гарні зв’язки з владою. Ця справа потребувала не великої технічної складності, а неабиякої сміливості. Іншим важливим законодавчим актом у фінансовій сфері став закон про банківську діяльність та закон про вексельний обіг.

Не дивлячись на те, що й потому в Україні зберігалася все ще висока частка державних видатків по відношенню до офіційного ВВП, її вдалося скоротити на 10% з 44.2% у 1997р. до 34.5% у 2000р. (хоча й це все ще зависока частка); відповідно, дефіцит бюджету згорнувся з 5.4% ВВП до 1.1% ВВП за той самий період (графік 5.4). Чим менше ресурсів має у розпорядженні держава, тим менше шкоди може вона завдати, відповідно, більше людей можуть вирватися з лещат цієї корумпованої держави. Однак, таке податкове навантаження все ще лишається надмірним (Танці та Цібуріс 2000).

Графік 5.4 Консолідовані державні доходи та видатки, 1995-2007рр.

% ВВП

Джерело: база даних Європейського банку Реконструкції та Розвитку он-лайн, www.ebrd.com (перевірено 8 липня 2008р.).[1] Держкомстат України, www.ukrstat.gov.ua (перевірено 31 липня 2008р.); Національний банк України, www.bank.gov.ua (перевірено 31 липня 2008р.); ICPS (1999a).

[2] Матеріали за аналогічною ситуацією по Росії див. у Ґледі та Іклз (1998), а також Пінто, Дребенцов та Морозов (1999).

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , , , , , ,

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>