Зачистка торгівлі енергоресурсами

Політично найбільш чутливими серед заходів, вжитих урядом Ющенка, була реформа у сфері енергетики. Вона була життєво необхідною, однак, оскільки всі провідні українські бізнесмени були сировинними трейдерами, вона вважалася політично неможливою.

Мало хто наважувався ставати до боротьби проти цих нещадних гігантів, і ще менше розумілися на їхніх заплутаних схемах дотацій та затримок у розрахунках. Для цього завдання, Ющенко запросив до своєї команди опального олігарха Юлію Тимошенко, щоб вона розправилася зі своїми колишніми конкурентами вже як заступник прем’єра з питань енергетики.[1] Станом на 1999р. вона вже залишила активний бізнес. Питанням, щоправда, залишалося, чи очистить вона газотрейдерський бізнес, чи ж затвердиться у якості такої собі газової принцеси. Схоже, їй цікавішим виявилося перше завдання, і жодних обґрунтованих звинувачень у власному збагаченні на її адресу не виникло в процесі.

Тимошенко добре знала всі прийоми та хитрощі торгівлі газом і зробила все можливе, щоб очистити цю сферу. Вона намагалася покращити прозорість та усунути бартер у схемах розрахунків за імпортований газ при підтримці Росії. Вона наполягала також на сплаті податків у формі грошей, а не взаємозаліків, а також намагалася запобігти крадіжкам газу з трубопроводів. Закінчилося все запеклим конфліктом з Ігорем Бакаєм, усунення котрого з посади президента компанії «Нафтогаз України» вона домоглася у травні 2000р.

Іншим значним джерелом ренти була електроенергетика. Тут схема збирання тієї ренти була набагато простішою, себто – неплатежі. Виробники електроенергії (усі перебували в державній власності) постачали її через регіональні розподільні мережі – обленерго (котрі були монополістами), третину з котрих контролював Григорій Суркіс. Попри те, що розподільчі компанії справно стягували платежі з кінцевих споживачів електроенергії, розраховувалися вони з державою лише за 6-7% від фактично отриманої енергії, а податків сплачували ще менше. Тимошенко наполягла на повному розрахункові як за поставлену електроенергію, так і за сплату податків у повному обсязі й у грошовій формі; за її оцінками, їй вдалося лише протягом одного року примусити розподільників сплачувати загалом на 1.8 млрд доларів більше, сумарно  – за спожиту енергію і у вигляді податків. Цю реформу було здійснено через парламентський закон, що зробило меншою вірогідність її скасування у майбутньому.

Нафта була другорядним джерелом енергетичної ренти. Один з олігархів – Олександр Волков, – мав ексклюзивне право на її імпорт по одній ціні, та, водночас, мав змогу реалізовувати її удвічі дорожче завдяки індивідуальному звільненню від сплати податків. Уряд швидко ліквідував цей привілей Волкова. Правила гри на ринкові нафти було вирівняно, а Волков пішов з цього бізнесу.

Вугільна промисловість отримувала прямі державні дотації на сотні мільйонів доларів щороку, але Тимошенко було усунуто з посади ще до того, як вона змогла взятися за потужну донецьку вугільну промисловість, чиє лобі вона й підозрювала у ініціюванні її відставки.

Загальна сума енергетичної ренти, котру було ліквідовано, вірогідно, складала до 4 млрд доларів на рік або близько 13% офіційного ВВП, що мало багато позитивних ефектів.[2] Платіжну дисципліну було укріплено, податкові надходження – збільшено. Вартість спожитої Україною енергії та витрати на її імпорт різко скоротилися, оскільки підприємствам тепер доводилося розраховуватися за неї живими грошима; також, з внесенням прозорості у правила гри на цих ринках, вони стали відкритими для зовнішніх гравців і зарубіжні компанії зайшли на українські нафтовий та електроенергетичний ринки. Однак, Бакай, Суркіс та Волков понесли великі втрати й були розлючені.[1] Цей під-розділ, в основному, ґрунтується на даних, отриманих з інтерв’ю з Юлією Тимошенко у травні 2001р.

[2] Приблизні оцінки Тимошенко: $2 млрд газової ренти + $1.8 млрд електроенергетичної ренти + $0.2 млрд нафтової ренти = $4 млрд

 

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , , , , , , , , , ,

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>