Економічний бум

2004р. був дивним для України часом. У повітрі висіло дратівливе відчуття кінця ери, «кінця сторіччя», однак еліта не була стурбованою, а навпаки – радісною. Вони справляли враження поглинених зарозумілістю людей, котрі вважали, що зможуть «проскочити» за будь-яких умов. Олігархи робили гроші як ніколи доти, а економіка розвивалася з надзвичайною швидкістю. Зростання України упродовж 2004р. склало 12% – найвищий показник за усю сучасну історію країни (графік 5.5).

Основною причиною цього буму було зростання світових цін на метал, на який припадало близько 40% українського експорту. 2004р. увесь український експорт стрімко зріс на 41% (графік 6.1). Імпорт встигав за ним, і Україна досягла значного профіциту платіжного балансу на рівні 7% ВВП у 2004р., хоч і страждала від зростаючих цін на імпортовану нею нафту (графік 6.2).

Валові інвестицій в основні фонди України, котрі запізнювалися й трималися десь на рівні близько 20% від ВВП (нормальний європейський рівень) упродовж усього періоду економічного падіння, почали зростати 2003р., сягнувши вельми поважного рівня у 27% від ВВП станом на 2007р. (графік 6.3).

Українські працівники постійно страждали від заборгованості по зарплатам, низького рівня тих зарплат та неповної зайнятості більше, ніж від безробіття, котре ніколи не було надто високим, хоч належним чином до 1998р. і не вимірювалося. У переламний 2000р., безробіття становило 11.6%. 2005р. воно впало до цілком пристойного рівня у 7.2% (графік 6.4).

Тривалий час загнані донизу реальні зарплати почали вражаюче відновлення свого зростання на рівні 15-20% щороку, сягнувши пікових 24% 2004р., у рік Помаранчевої Революції (графік 6.5).

Графік 6.1 Український товарний експорт та імпорт, 1992-2007рр.

млрд доларів США

Джерело: База даних он-лайн Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, www.ebrd.com (перевірено 1 липня 2008р.).

Така картина є сповненою іронії. У більшості відношень, економічний розвиток України ніколи не був кращим, ніж 2004р. У своїй відомій книзі «Старий режим та французька революція» Алексіс де Токвілль (1955 [1856], 176) відзначив, що французька революція відбулася не тоді, коли справи погіршувалися, а саме тоді, коли вони покращувалися. Аналогічно, Помаранчева Революція відбулася посеред безпрецедентного економічного буму. Як і у Франції часів де Токвілля, тутешню публіку турбувала не економічна ефективність старої системи, а її одвічна несправедливість: «Усі ці правопорушення з боку адміністрації не були чимось новим; новим було те обурення, котре вони здійняли» (178).

Українці також діяли у відповідності з теорією модернізації (Ліпсет 1959). Високе економічне зростання та ріст добробуту переконали їх у тому, що політична система є застарілою та не має до цих явищ жодного стосунку. Марксист сказав би, що економічна основа переросла політичну надбудову, а зростаючий добробут, поза сумнівом, додав упевненості в собі середньому класові, що з’являвся (Аслунд 2006).

Однак, чи заслуговує на довіру ця статистика? Існує кілька застережень. По-перше, шахрайство з ПДВ при експорті буяло, сягнувши неба 2004р., коли податковики Януковича вели себе за принципом «після нас – хоч потоп». Як наслідок, експортні показники суттєво завищувалися з року в рік, що також відобразилося на показниках ВВП. Два наступних уряди здійснили кілька альтернативних оцінок. Найбільше відхилення, на котре заявлялася претензія, становило 5% ВВП, однак, вірогіднішим є інтервал від 2 до 3% ВВП, що було суттєвим, однак, не вплинуло на загальне враження від 2004р. як року найкращого зростання України.

Графік 6.2 Торгівельний та платіжний баланси України, 1992-2007рр.

млрд доларів США

Джерело: База даних он-лайн Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, www.ebrd.com (перевірено 1 липня 2008р.).

Другим питання до статистики є, чи відображали різки темпи зростання офіційної економіки поступовий перехід бізнесів до неї з тіньової, але то навряд чи. Міністерство статистики України було вельми консервативним та інертним, не надто полюбляло піддавати перегляду свої цифри, і користувалося опитуваннями та вибірковими дослідженнями менше, ніж те роблять більшість статистичних відомств. Детальне дослідження, проведене Іриною Мельотою та Полом Ґреґорі (2001) виявило, що невиявлена тіньова економіка, на розміри котрої проливає світло статистична похибка, підняла б ВВП України 1999р. щонайменш на 12%. Популярною є, однак, думка, що незареєстрована економіка набагато більша.

Графік 6.3 Валові інвестиції України, 1991-2007рр.

% ВВП

Примітка: Формування валових основних фондів у цінах та еквіваленті купівельної спроможності поточного року.

Джерело: База даних он-лайн Європейської Економічної Комісії ООН, www.unece.org (перевірено 1 липня 2008р.).

Графік 6.4 Безробіття в Україні, 1998-2007рр.

% працездатного населення

Примітка: статистика за 2007 станом на липень 2007р.

Джерело: База даних он-лайн Європейської Економічної Комісії ООН, www.unece.org (перевірено 16 серпня 2007р.); Держкомстат України, www.ukrstat.gov.ua (перевірено 16 серпня 2007р.).

 

Графік 6.5 Реальні зарплати населення України, 2000-2007рр.

% зростання, у порівнянні з попереднім роком

Джерело: Держкомстат України, www.ukrstat.gov.ua (перевірено 28 липня 2008р.).

Більше того, Янукович 2004р. дозволив дефіцитові бюджету вибухнути, внаслідок чого виник ефект масованого фіскального стимулювання, котрий додатково спричинив зростання ВВП. Економічне зростання 2004р. було великим, однак, значна частина ефекту, скоріш за все, далася взнаки вже 2005р.

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , , ,

1 коментар Економічний бум

  1. Пінґбек: За лаштунками «призупинки» Договору про Асоціацію | СПІЛЬНОБАЧЕННЯ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>