Уроки перехідного періоду України

Ми знаємо, що ми є європейською нацією, і колись приєднаємося до Європейської Спільноти

-          Заступник Прем’єр-міністра Григорій Немиря[1]

 

Україна пройшла крізь 17 бурхливих років незалежності. За цей час вона багато чого досягла. Найбільшим здобутком є те, що навряд чи у когось з українців виникає сумнів щодо суверенності власної держави. Інша характерна риса – Україна стала демократією, а третім здобутком стало те, що країна є ринковою економікою з переважно приватною власністю.

Водночас, чимало завдань лишається недовирішеними. Європейський Союз так і не винагородив уже давно висловленого палкого бажання України приєднатися до цієї спільноти; найбільш кричущим недоліком є брак конституційного ладу, котрий дає можливість президентові блокувати рішення уряду та законодавчого органу, однак жодним чином не стимулює його бути при цьому конструктивним. Найкраще зарадив би за таких умов перехід до парламентаристського ладу. Однак, система виборів до парламенту успішно еволюціювала.

Україна становить вийняток поміж інших пост-комуністичних країн тому, що її реформи було відкладено упродовж трьох років, та попри це вона все одно спромоглася збудувати ринкову економіку та демократію. Затримка у реформах сильно підвищила соціальну ціну цих реформ. Кінець-кінцем, вони увінчалися успіхом, що сталося завдяки сильному почуттю націоналізму українців. Важливу й корисну роль у дерегуляції та фінансовій стабілізації відіграв Міжнародний валютний фонд (МВФ).

Мало у якій країні олігархи є настільки сильними, як в Україні, і вони є палицею з двома кінцями: з одного боку, вони користуються власним привілейованим доступом до державної влади, з іншого – вони утворюють ядро конкуренції як у політиці, так і в бізнесі, що варте заохочування. Українська демократія пройшла до цього довгий шлях, однак такий порядок має витримати критичну перевірку на здатність дати задовільний результат і для звичайного населення.

Будучи розташованою у Європі та маючи ринкову економіку, Україна, за умов здійснення розумної економічної політики, приречена наздогнати розвинений Захід. У зовнішній політиці, в України небагатий вибір – повернутися до Заходу, оскільки Росії їй нічого запропонувати. Важливим досягнення України стало набуття членства у Світовій Організації Торгівлі (СОТ). Наступним кроком має стати Угода про асоціацію з Європейською Спільнотою. Відомим своєю протирічністю є питання відносин України з Організацією Північно-Атлантичного Договору (НАТО).[1] З промови під час конференції «Ялтинська Європейська Стратегія», 12 липня 2008р.

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , , , , , ,

1 коментар Уроки перехідного періоду України

  1. Пінґбек: #євромайдан – що далі? | СПІЛЬНОБАЧЕННЯ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>