Система виборів до парламенту

Еволюція виборчої системи була найбільш продуктивною. 1990р. Україна розпочала, маючи однопалатний парламент, котрий обирався повністю шляхом досягнення більшості голосів у одномандатних округах, без партій, але з численними повторними турами, оскільки вимогою відповідного законодавства була висока явка. Ця громіздка система не відображала політичних уподобань населення, а численні повторні тури діяли деморалізуюче; у кінцевому рахунку, все це призводило до слабких партійних фракцій. Однак, був і позитивний момент – в Україні закріпився однопалатний парламент, що було на користь підтримування демократії.

Вибори 1994р. не принесли жодних реальних змін. Політичні партії було дозволено, однак вони піддавалися дискримінації. Повторні тури були ще гіршими за ті ж 1990р., оскільки було ще більше підвищено вимоги до явки виборців, і усіх місць у парламенті так і не було заповнено. Однак ці стомлюючі перевибори спонукали до реформи виборчої системи.

Парламентські вибори 1998р. запровадили два суттєвих покращення. По-перше, вимоги щодо обов’язкової явки виборців було скасовано, чим було покладено край нудним повторним турам, таким чином, питання заповнення парламенту вирішувалося за одну-єдину ніч після виборів. По-друге, виборча система стала змішаною, за якої половина місць заповнювалася на основі партійних списків, тоді як інша половина все ще виборювалася у мажоритарних округах. Для пропорційної частини, було запроваджено поріг у 4%. Ця система уможливлювала появу більш згуртованих партійних фракцій, хоча у кількості 14 їх було все ще забагато; слід зазначити, що внутрішні правила у Верховній Раді стимулювали поділ на чимбільше партійних фракцій, оскільки у такий спосіб можна було отримати більше представницьких місць у парламентських комітетах, а також вибити більше ресурсів з тих, що виділялися на фінансування Ради.

2002р. діяли ті ж самі виборчі правила, що й 1998р., і результати виявилися дуже подібними – 13 партійних фракцій, однак ці вибори дискредитували одномандатні мажоритарні округи, оскільки кінцевий розподіл місць серйозно відрізнявся від того, що діяв для пропорційної частини, і результат виглядав гротескно несправедливим. Опозиція виборола не менш, ніж 70 відсотків за пропорційною системою, однак діючий уряд утримував владу шляхом підкупу чи залякування «незалежних» депутатів.

Вибори 2006р. запровадили повністю пропорційну систему, котра глибоко змінила систему партій. Врешті-решт, кількість представлених у парламенті фракцій скоротилася до п’яти, з трьома великими право-центристськими та двома невеличкими партіями лівого крила. Прохідний поріг було знижено до 3%. Український парламент, схоже, набував своєї форми. Дострокові вибори 2007р. дали дуже схожий результат – у парламенті знову сформувалося п’ять фракцій.

Таким чином, станом на 2006р., Україна, схоже, віднайшла для себе зручну форму парламентського представництва. Виборча система змінилася з мажоритарної на таку, що базується повністю на партійних списках, з мажоритарних виборів у одномандатних округах до виборів за пропорційними партійними списками й порогом у 3 відсотки. Партійна система дала на виході три більш значні партії та дві дрібніші. Невирішеними у виборчій системі залишилися лише питання забезпечення партійної дисципліни та чи не підняти б прохідний поріг.

На жаль, більшість політичної активності спрямовано на протистояння з іншими партіями, а не пошукові компромісу з ними. Знайдене Юлією Тимошенко рішення – так званий імперативний мандат, – полягає у тому, що не депутат особисто, а партія є власником місця у парламенті. Якщо депутат залишає партію, він чи вона має відмовитися від мандату, а його місце посідає наступний за межею прохідної частини відповідного партійного списку.

Значною проблемою лишається фінансування політичних партій. Двоє останніх виборчих кампаній  коштували близько пів-мільярда доларів кожна – це приблизно дорівнює бюджетові виборчої кампанії до Палати представників США, але ж Сполучені Штати приблизно у 100 разів заможніші за Україну. Усі ці кошти було надано українськими бізнесменами, котрі бажали захистити свої активи та просувати у майбутньому через парламент власні комерційні інтереси. Деякі бізнесмени зробили політику власним бізнесом. Під час кампанії 2007р., декотрі бізнесмени (за словами посвячених) платили до 10 млн. дол. за прохідне місце у списку політичної партії, тоді як під час кампанії 2006р. аналогічна «ціна» складала ще 5 млн. дол.

Найкращим способом припинити цю практику купування прохідних місць було б запровадження голосування окремо за кожну людину у партійному списку, відходячи таким чином від фіксованих партійни списків. У Німеччині та Фінляндії діє пропорційна виборча система, було знайдено відповідні рішення для того, щоб можна було голосувати за конкретного кандидата. Повернення до мажоритарної системи однозначно не є рішенням, оскільки ще з виборів 2002р. повелося, що бізнесмени надавали перевагу купівлі цих місць, оскільки вони були дешевшими за їхні аналоги у партійних списках. Прозорість щодо фінансування політики була б, звісно, бажаною, однак поки що видається утопією.

І, врешті, продаватися у парламенті має значно менше. Якщо парламент залучає подібний вид фінансування, тоді він повинен не мати права голосу щодо приватизації, котру необхідно закінчити, а також менше повноважень щодо розподілу бюджету, котре теж необхідно підігнати під світові стандарти, спростити та зробити прозорішим. Парламентські та бюджетні правила мають сприяти мінімізації «базару» в парламенті. Корупція у парламенті є сильним аргументом на користь того, що державний сектор в Україні повинен мати дуже малу частку власності та перерозподілу.

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , , , , , , , , , ,

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>