Брак порядку в судочинстві

Однією з найбільш провальних в Україні виявилася реформа судочинної системи, котра є корумпованою і перебуває у стані розладу, тому глибока й повноцінна реформа судочинства є просто необхідною – потрібно навести елементарний порядок. Повинні дотримуватися наступні критерії: наявність чіткої й зрозумілої ієрархії у судовій системі, незалежність та фаховість, достатнє фінансування, а також прозорість. З метою проведення саме такої реформи судочинства, Україні необхідно ухвалити велику низку законів (Комісія «Блакитної Стрічки» для України 2005).

У конституції 1996р. систему судочинства описано вельми побіжно. Так, суддя Богдан Футей (1997) виявив фундаментальну ваду: «Конституція, за фактом, перешкоджає створенню по-справжньому єдиного судочинства, оскільки відсутнє чітке розмежування компетенцій судів загальної інстанції та Конституційного Суду». Почасти, сторони у конфлікті мають право подати справу одночасно до різних судів в межах одного рівня, і вже суди починають змагатися між собою. Потрібне чітке розмежування юрисдикцій та ієрархія. Особливо, слід припинити ще совєтську зверхність прокурорів над суддями.

На сьогоднішній день, суди залежать від виконавчої гілки влади у питаннях фінансування та призначень. Натомість, системі судочинства має бути надано незалежність від виконавчої гілки влади, але й зробити її більш підзвітною. Суддям потрібен розумний ступінь свободи, однак, повинна бути також і можливість зняти корумпованого суддю. Таким чином, атестацією та призначенням судей має опікуватися незалежна суддівська асоціація, аби посилити цілісність системи судочинства. Фахові вимоги до судей мають бути описані й призначення суддів має бути прозорим.

Корупція в українських судах є всюдисущою (ЄБРР та Світовий Банк 2002, 2005). Хабарі платяться на кожному крочі – від вступу до юридичного ВНЗ і до призначення суддею, тож для поборення корупції має бути задіяно багато різних засобів. Прозора атестація та оцінки діяльності суддів могла б стати непоганим початком на цьому шляху. Також, судді мають отримувати гідну зарплатню, а суди – належним чином фінансовано й обладнано. Фінансування має бути прозорим та жорстко регульованим, вільним від адміністративного тиску.

Прозорість є найкращим засобом висвітлення корупції та некомпетентності – у цій царині унікальні нові можливості пропонує інтернет. Не лише усі закони й декрети, але й усі судові вироки/рішення мають публікуватися в інтернеті, виставляючи напоказ суперечливі вироки. Врешті-решт, якщо судові рішення мають поважатися, то їхнім впровадженням має ефективно й належним чином опікуватися високого рівня виконавча служба.

Суттєвою мірою, Україна наразі розвивається за відсутності системи судочинства. Пристойні люди уникають звертатися до українських судів, котрі почасти є співучасниками схем корпоративного рейдерства, – натомість, серйозні українські компанії застосовують до врегулювання власних конфліктів міжнародне право. Як наслідок, українські юристи процвітають на виконанні подвійної роботи, будучи вимушеними уникати підсудності українській юрисдикції й застосовуючи право інших країн.

В принципі, до сьогоднішнього дня Україні вдавалося робити помітні успіхи й без судочинства, однак таке везіння навряд чи триватиме ще довго у майбутньому. Функціювання законодавчої та судочинної гілок влади є необхідним для ґарантування прав власності, оскільки зарубіжне право можна використовувати для забезпечення виконання контрактних зобов’язань, але не вітчизняних прав власності (Аджемоґлу та Джонсон 2005).

Українці все частіше звертаються до Європейського суду з прав людини та Ради Європи у Страсбурзі, коли їх не задовольняє рішення, винесене у вітчизняних судах, і, на щастя, Україна визнає рішення цього міжнародного суду, котри відіграє, таким чином, важливу роль незалежного суду «над-найвищої» інстанції.

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , , ,

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>