Роль МВФ

З 1994 по 2000р., МВФ був домінуючою міжнародною організацією в Україні. Він відігравав основну та дуже корисну роль у макроекономічній стабілізації країни.

З початку 1992р. і по серпень 1994р. місії МВФ відвідували Україну, однак їм не вдавалося достукатися до уряду і, відтак, вони не могли допомогти в укладенні бодай якоїсь програми реформ чи стабілізації. Тим не менш, сама присутність МВФ та дискусії, що періодично організовувалися, допомогли тим нечисленних прогресивним силам в українському уряді розвинутися та впорядкувати власне економічне бачення.

Найкращим вчинком МВФ стала кредитна лінія для системної трансформації, про надання котрої домовленість з українським урядом було укладено наприкінці 1994р. Все починалося з візиту керуючого директора МВФ Мішеля Камдессю, котрий разом зі своїм першим заступником Стенлі Фішером продовжували тримати руку на пульсі українського розвитку упродовж усіх 1990-х років. МВФ та український уряд діяли разом швидко та гнучко. Ця угода позначила перехід України до ринкової економіки, дерегуляції цін та торгівлі, а також призвела до фінансової стабілізації.

МВФ був найбільш активним в Україну упродовж 1994-2000рр., надавши чимало послуг. Мабуть, найважливішою з них було те, що ця організація примусила уряд України таки зосередитися на фінансових проблемах та пошукові можливих їх рішень. Причому, у МВФ було вельми небагато технічних експертів, котрі постійно перебували у Києві, однак саме ця купка й зробила найбільший внесок. Загалом та у цілому, політичне дорадництво МВФ було вельми слушним. Найбільш невдалою з порад, мабуть, було прийняття валютного коридору, котрий було утримувано з 1996 по 1998р., як і у Росії, що призвело до різкої девальвації наприкінці 1998р., перед тим спричинивши суттєві втрати міжнародних золотовалютних резервів.

Українські лідери уважно прислухалися до представників МВФ, оскільки останній був для країни основним джерелом міжнародного фінансування у ті кризові роки. За період з 1994 по 1999р., організація надала Україні позик на загальну суму 2.5 млрд у SDR (що в еквіваленті складає близько 3.5 млрд дол США) стабілізаційного фінансування (Аслунд 2002, таблиця 10.5). Це фінансування підкріпило доти вельми слабкі міжнародні валютні резерви України, котрі прямували до закріплення на позначці трохи вище за один млрд дол. МВФ також допомагав Україні у її складних перемовинах з реструктуризації боргів, головно – по затримках у розрахунках за газ із Росією та Туркменістаном.

Україна та МВФ укладали Угоди про фінансову підтримку приблизно на рік, і щороку МВФ надавав Україні десь кілька сотень мільйонів доларів позик. Важливим було, що МВФ щоквартально проводив детальний аудит, і гроші видавалися траншами. Приблизно через раз, МВФ блокував надання чергового траншу через те, що Україна не виконувала декотрі з умов. У такий спосіб, себто, часто відмовляючи у здійсненні платежу, МВФ примушував рахуватися з ним та більше прислухатися до порад. На той час, МВФ був центральною темою дискусій в Україні, де одні казали, що МВФ занадто жорсткий, тоді як іншим він видавався занадто поблажливим.

За іронією долі сталося так, що коли прем’єр-міністр Ющенко здійснював другу велику реформу України 2000р., він мусив це робити за відсутності підтримки МВФ, оскільки останній заблокував будь-які позики Україні через те, що виявив факт маніпуляції резервами національного банку, котрий стався у проміжку між 1996-98рр. – як наслідок тієї маніпуляції, МВФ надав три транші, котрі він, за наявності достовірної картини, відмовився б надавати (МВФ 2000б). Навзамін, однак, МВФ не полишав дорадчої підтримки та зробив інтелектуальний внесок задля встановлення кращих процедурних та політичних стандартів у ту гарячу пору реформ.

Загалом, МВФ як організація цілком може пишатися тим, що досягла поставлених перед нею цілей в Україні вельми скромним коштом та за обмеженості ресурсів. Україна вже давно сплатила усі ті позики МВФ разом із відсотками. Окрім Фонда Сороса, жодна інша організація не може зрівнятися за значенням із МВФ. Світовий Банк також відігравав важливу роль, однак структурні реформи, котрі належали до його сфери компетенції, все ще відстають. Разом із Аґенцією США з міжнародного розвитку, Світовий Банк може записати на власний рахунок українську приватизацію як свій найбільший успіх.

Коли Україна несподівано увійшла у нову фінансову кризу у жовтні 2008р., МВФ легко й ефективно повернувся на Україну, швидко ухваливши угоду про надання підтримкової позики, суттєвої як за умовами, так і за обсягом (16.4 млрд дол).

Поділитись в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Теґи: , , , , , ,

1 коментар Роль МВФ

  1. Пінґбек: За лаштунками «призупинки» Договору про Асоціацію | СПІЛЬНОБАЧЕННЯ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>